آموزش
آموزش

تغییر ساختار پیوندهای یکتا بدون آسیب رسیدن به سایت


چند روز پیش در وبسایت منطقه وردپرس در مورد پیوندهای یکتا در وردپرس به طور مفصل بحث کردیم. حالا که شما یک اطلاعات کلی از Permalink ها دارید، بیایید در مورد نحوه تغییر پیوندهای یکتا صحبت کنیم. اگر شما بخواهید ساختار پیوندهای سایت وردپرس خود را تغییر دهید، مسلما اگر این کار را هنگامی انجام دهید که سایت شما دارای نوشته و برگه باشد، لینک های داخلی شما از بین خواهند رفت، لینک های خارجی سایت شما با خطای ۴۰۴ مواجه خواهند شد و گوگل نیز برگه هایی که آدرس آنها را پیدا نکند از ایندکس خود پاک میکند. اما اگر تا پایان این نوشته با ما باشید،‌ با هم راهی را بررسی خواهیم کرد که این مشکلات را برطرف میکند.

مرحله ۱ : تهیه لیستی از پیوندهای فعلی

قبل از این که بخواهید تغییر پیوندهای یکتا را انجام دهید، نیاز به لیستی از پیوندهای فعلی دارید تا بتوانید ریدایرکت ها را انجام دهید. برای این کار چند راه حل وجود دارد اما افزونه ی List All URLs که در دو سال پیش آپدیت نیز نشده است، به نظر میرسد هنوز گزینه ی خوبی ست. افزونه ی دیگری با نام List URLs نیز وجود دارد که لیستی ساده را برای شما به وجود می آورد، این افزونه در قسمت “ابزار ها >> List URLs قرار دارد.

تغییر پیوندهای یکتا در وردپرس

مرحله ۲ : انتخاب پیوند یکتای جدید

در این مورد در نوشته های قبلی منطقه وردپرس به طور کامل بحث شده است اما در چندخط به طور خلاصه ویژگی های یک پیوند یکتای خوب را بررسی میکنیم :

  • فقط هنگامی از تاریخ درج نوشته استفاده کنید که بتواند سایت شما را متمایز کند.
  • حتما از نام نوشته استفاده کنید.
  • پیوندهای یکتای کوچک تر به دلیل خوانایی بیشتر، بهتر هستند.

مرحله ۳ : تنظیم ریدایرکت ۳۰۱

حالا که شما تغییر پیوندهای یکتا را انجام دادید، نیاز دارید که تا از هر آدرس قدیمی به آدرس جدید ریدایرکت کنید. دقت کنید که بسیار مهم است که شما برای تک تک آدرس ها ریدایرکت تنظیم کنید که در غیر این صورت رتبه ی سایت شما در موتورهای جستجو با افت جدی ای مواجه خواهد شد. برای تنظیم این ریدایرکت ها ما از افزونه ی Redirection استفاده کردیم که کار با آن نیز بسیار ساده است. بعد از انجام این مرحله حتما چند آدرس قدیمی را وارد کنید تا مطمئن شوید که تغییر آدرس ها به خوبی انجام شده باشد.

 


امیر هستم و سه ساله با وردپرس کار میکنم، دانشجوی مهندسی نرم افزار و توسعه دهنده ی وب هستم. افتخار این رو دارم که در منطقه ی وردپرس، مطالبی رو برای کاربران معمولی و توسعه دهندگان وردپرس قرار بدم.

نمایش دیدگاه ها

2 + four =