توسعه وردپرس

چگونه یک توسعه دهنده حرفه ای وردپرس باشیم؟‌


اگر وارد این نوشته شدید، یعنی به توسعه وردپرس ( WordPress Development )علاقه مندید و ما راه زیادی رو برای طی کردن داریم! پس بهتره همین اول کار، چندتا چیز رو روشن کنیم: این که یه توسعه دهنده حرفه ای وردپرس بشین، کار خیلی خیلی سختیه و ازتون زمان و انرژی زیادی میگیره. مثل هر کار دیگه ای که اگه بخواید توش متخصص بشید، نیاز به سختی کشیدن دارید، این کار هم قرار نیست اصلا آسون باشه! پس اگر دنبال راه های میان بر و سریع میگردید، فقط دارید وقتتون رو تلف میکنید.

خب! لحنم یه خورده جدی بود! اینم بدونید که خوندن چند مطلب آموزشی و شخصی سازی یه پوسته وردپرس، از هیچ کسی توسعه دهنده نمیسازه! حتی با وجود این که اون فرد خودش رو “متخصص” معرفی کنه (که ممکنه حق با اون باشه، چون از بیش از نیمی از کاربران وردپرس بیشتر میدونه). یک Top Developer بودن خیلی فراتر از انجام کارهای تخصصیه و ما در سری مطالب آموزشی منطقه وردپرس، با هم این مسیر رو طی میکنیم.

یک ساعت در روز برای توسعه وردپرس

شما باید حداقل یک ساعت در روز رو به آموختن درباره وردپرس اختصاص بدید. اگر برنامه های اضافی زیادی مثل تماشای سریال و بازی کردن دارید، مقدار اونها رو کم کنید! به هر حال این برنامه ها فایده ی چندانی برای آینده ی شما ندارند!

اگر این کار برای شما مقدور نیست، میتوانید دو یا سه روز در هفته، هر روز به مدت سه ساعت به کدنویسی وردپرس بپردازید! به هر حال انتخاب با شماست.

با وردپرسی ها باشید!

اگر قصد دارید آینده ی خودتون رو با وردپرس بسازید، پس بهتره از همین الآن دوستانی وردپرسی داشته باشید تا بتونید از اونها یاد بگیرید. به غیر از افراد ایرانی و شرکت کردن در کمپ های وردپرسی ایرانی، میتونید برخی از توسعه دهندگان بزرگ وردپرس رو در اینترنت پیدا کنید :

مطالب آموزشی

تعداد مطالب آموزشی که در مورد وردپرس در اینترنت میتونید پیدا کنید، بسیار زیاده و هر روز هم به تعداد این نوشته ها اضافه میشه. برخی از منابع انگلیسی که مفید هستند:‌

  • کدکس های وردپرس: کدکس ها، مرجع کاملی هستند برای تمام چیزهایی که میخواید درباره توسعه وردپرس بدونید. از مطالب بسیار ابتدایی، تا مطالبی که حرفه ای تر میشن و به ساخت افزونه و طراحی پوسته مرتبط میشن. البته اخیرا تمام کدکس ها و اکشنها و توابع وردپرس، در یک منبع به نام رفرنس های وردپرس جمع آوری شدن.
  • کتاب های آموزشی‌: کتاب ها همیشه یکی از بهترین منابع برای یادگیری بودن. در مورد وردپرس هم کتاب های انگلیسی زیادی مثل Professional wordpress design & Development هستند که میتونید استفاده کنید. در آینده لینک کتاب های بیشتری رو به این نوشته اضافه میکنم.
  • بلاگ های وردپرسی: در این بخش اول از همه نگاهی به مطالب آموزشی بلاگ وردپرس و بخش توسعه وردپرس در وبسایت خودمون یعنی منطقه وردپرس بندازید!‌ اگر به مطالب بیشتری نیاز داشتید که حتما همین طوره، میتونید از وبلاگ های Tuts+ و منابع فارسی مثل انجمن وردپرس پارسی استفاده کنید.

یادگیری برنامه نویسی

اگر زبان های php و mysql رو بلد نیستید، مشکلی نداره! یادش میگیرید! اگر هم آشنا هستید، باز هم مشکلی نداره، مهارت هاتون رو ارتقا بدید. برای یادگیری زبان هایی مثل php,mysql,html,css,js و جی کوئری، میتونید از وبسایت CodeCademy استفاده کنید و یا اگر با زبان انگلیسی مشکلی دارید، از منابع فارسی مثل ۱Developer استفاده کنید، به هر حال به هر روشی که دوست دارید و راحت ترید، زبان های برنامه نویسی بالا رو یاد بگیرید و همیشه به روز باشید.

تمرین کنید

به تمرین کردن ادامه بدید، اگر امکان تهیه هاست اینترنتی رو ندارید، یک سرور لوکال روی سیستم خودتون راه اندازی کنید و روی پوسته ها و افزونه ها و حتی خود وردپرس کار کنید. برای این که حرفه ای تر باشید، میتونید زمینه های زیر رو بررسی کنید:‌

  • API های وردپرس: اول باید مفهوم API رو بدونید، بعد هم لیست API های وردپرس رو ببینید و هر کدوم رو تست کنید ببینید با کدوم راحت ترید! مسلما کار کردن با هر کدوم از این api ها دنیای متفاوتی رو برای خودش داره!
  • ای جکس در وردپرس: حتی اگر با ای جکس آشنا هستید، باز هم این مطلب رو درباره ی ای چکس در وردپرس بخونید. البته میتونید بعد از اون استفاده از ای جکس در افزونه های وردپرس رو هم یاد بگیرید. پیشروی در این مبحث به خودتون بستگی داره و شما رو حرفه ای تر میکنه.
  • کلاس های php در وردپرس: لیست کلاس های پی اچ پی وردپرس که توسط توسعه دهندگانش ساحته شده رو ببینید و سعی کنید در استفاده از اونها متخصص بشید!‌ توجه بیشتری به کلاس های wp query،‌ wp theme و wp db داشته باشید.

توسعه وردپرس

بعد از این که تجربه ی خوبی کسب کردید، مراحل بعدی به طور کلی، ارتباط برقرار کردن با دنیای بیرونه. شما میتونید یک پوسته و یا یک افزونه ای که خودتون نوشتید رو در دنیای بیرون منتشر کنید. حتی میتونید به توسعه دهندگان وردپرس بپیوندید و در توسعه هسته ی وردپرس هم مشارکت داشته باشید.

 


امیر هستم و سه ساله با وردپرس کار میکنم، دانشجوی مهندسی نرم افزار و توسعه دهنده ی وب هستم. افتخار این رو دارم که در منطقه ی وردپرس، مطالبی رو برای کاربران معمولی و توسعه دهندگان وردپرس قرار بدم.

نمایش دیدگاه ها
در حال حاضر هیچ دیدگاهی وجود ندارد

two × = twenty