آموزش

راهنمای کامل بهینه سازی دیتابیس وردپرس (قسمت دوم)


در قسمت قبلی آموزش ، با نحوه کار دیتابیس وردپرس آشنا شدیم ،‌در این قسمت راه های پاک سازی دیتابیس از موارد اضافه و بهینه سازی آن را فرا خواهیم گرفت .

نخستین مورد در بهینه سازی دیتابیس ، پاک کردن رونوشت ها یا همان Revision هاست . هنگامی که شما یک نوشته ی تازه ایجاد میکنید ، ممکن است چندین رونوشت از آن تهیه شود ، بنابراین اگر چند نوشته بنویسید ، ده ها رونوشت در دیتابیس انباشته میشود و این اصلا خوب نیست .

متاسفانه وردپرس محدودیتی در تعداد رونوشتها ندارد ، یعنی ممکن است برای یک نوشته ی شما ، ۱۰۰ رونوشت ایجاد شود ، برای ایجاد محدودیت در تعداد رونوشتها ، کافیست کد زیر را به فایل wp-config.php اضافه کنید :

این کد تعداد رونوشت ها را به ۲ محدود میکند ، البته شما میتوانید کاملا ایجاد رونوشت ها را غیرفعال کنید ، کافیست تا کد زیر را به فایل wp-config.php اضافه کنید :

بعد از انتشار پست ها ، نیاز زیادی به رونوشت های آنها نیست ، بنابراین میتوانید رونوشتهای قدیمی را حذف کنید ، برای این منظور میتوانید از افزونه ی Optimize Database after Deleting Revisions استفاده کنید . شما میتوانید با استفاده از این افزونه ، تعیین کنید چه تعداد رونوشت ذخیره شود ، آنها را پاک کنید و با استفاده برنامه ریز آن ، به طور خودکار رونوشت ها را حذف کنید .

delete-wordpress-post-revisions

دیدگاه های اسپم

مورد بعدی  ، دیدگاه های اسپم است . اگر شما نظرات زیادی را حذف میکنید و به سطل زباله انتقال میدهید ، احتمالا سطل زباله دیدگاه های شما تا اکنون چندصد دیدگاه دارد که این خود باعث میشود حجم دیتابیس به طرز مشهودی بالا برود . در نخستین قدم ، شما باید یک افزونه آنتی اسپم مناسب بر روی سایت خود نصب کنید و در قدم دوم برای حذف گروهی تعداد زیادی دیدگاه ، از افزونه WP Comment Cleaner استفاده کنید .

نوشته ها و برگه های پاک شده

شما نیز نوشته ها و برگه های پاک شده ی زیادی دارید که نیاز است از سطل زباله نیز پاک شوند ، برای این که تعیین کنید که سطل زباله سایت شما به طور خودکار و طبق یک برنامه خالی شود ، کافیست کد زیر را به فایل wp-config.php اضافه کنید :

با این کد ، هر ۵ روز سطل زباله سایت شما خالی میشود .

البته بخش عمده ای از دیتابیس شما را افزونه ها و پوسته ها تشکیل میدهند ، بنا بر این بهتر است افزونه ها و پوسته هایی که به آنها نیاز ندارید را پاک کنید !

 


امیر هستم و سه ساله با وردپرس کار میکنم، دانشجوی مهندسی نرم افزار و توسعه دهنده ی وب هستم. افتخار این رو دارم که در منطقه ی وردپرس، مطالبی رو برای کاربران معمولی و توسعه دهندگان وردپرس قرار بدم.

نمایش دیدگاه ها
در حال حاضر هیچ دیدگاهی وجود ندارد

sixty six + = seventy five