معرفی افزونه

۶ افزونه ی برتر برای پایگاه داده وردپرس


بیشتر افرادی که اتومبیل دارند، به طور منظم به آن رسیدگی میکنند و به اصطلاح آن را سرویس میکنند. وردپرس نیز به عنوان یک ماشین تحت وب، نیاز به بررسی و تعمیر منظم دارد. پایگاه داده وردپرس، بخشی ست که شما نیاز دارید به طور منظم نسبت به بهینه سازی آن اقدام کنید! جالب است بدانید که این کار چندان سخت هم نیست!‌ در این نوشته با هم به بحث در مورد پایگاه های داده در وردپرس خواهیم پرداخت.

چرا پایگاه داده وردپرس مهم است ؟

به عنوان یک کاربر وردپرس، حتما میدانید که وردپرس به طور عمده از سه بخش تشکیل شده است :

 1. فایل های هسته ی وردپرس
 2. پوسته ی وردپرس
 3. پایگاه داده وردپرس

بخش های اول و دوم در حال تغییر هستند و با موارد جدید جایگزین میشوند ! اما پایگاه داده به این شکل نیست! پایگاه داده وردپرس منحصر به فرد است و تغییر نمیکند. در پایگاه داده ی سایت شما، تمام اطلاعات سایت نظیر نوشته، دیدگاه ها، رمزهای عبور، برگه ها و … موحود است. بنابر این اگر اتفاقی برای این بخش از سایت بیافتد، شما با یک مشکل بسیار جدی مواجه خواهید شد. اعمال بهینه سازی که بر روی پایگاه داده وردپرس میتوان انجام داد مختلف است، برای مثال شما میتوانید تعداد رونوشت هایی که وردپرس از یک نوشته تهیه میکند را کاهش دهید ، بنابر این هم حجم پایگاه داده را کاهش داده اید و هم سرعت سایتتان را افزایش داده اید. در ادامه به بررسی افزونه های بهینه سازی پایگاه داده در وردپرس میپردازیم .

Optimize Database After Deleting Revisions

optimize-database-afer-deleting-revision

این افزونه کار خود را تنها با یک کلیک انجام میدهد. بعد از نصب گزینه ای به نام Optimize DB Options به منوی تنظیمات شما اضافه میشود که به وسیله آن میتوانید کارهای مختلفی انجام دهید از جمله :

 • تعیین حداکثر مقدار رونوشت ها
 • حذف تمام آیتم های سطل زباله و جفنگ ها
 • حذف برچسب های استفاده نشده
 • برنامه ریزی برای بهینه سازی خودکار دیتابیس

شما میتوانید در این افزونه یک جدول خاص از پایگاه داده وردپرس را برای بهینه سازی انتخاب کنید ، یک لاگ از تمامی فعالیت های افزونه داشته باشید و نتیجه ی بهینه سازی ها را بر روی حجم پایگاه داده ببینید .

WP-Optimize

WP-optimize

این افزونه قادر است تمامی رونوشت ها را پاک کرده و دیدگاه های اسپم و دیدگاه هایی که در سطل زباله هستند را پاک کند . علاوه بر این این افزونه قادر به انجام عملیات های زیر است :

 • حذف تمام دیدگاه ی تایید نشده
 • حذف تمام بازخورد ها
 • بهینه سازی جداول وردپرس
 • حذف فایل هایی که قدمتی بیش از یک مقدار مشخص دارند(مثلا ۲ هفته)
 • نمایش اطلاعات ریزِ جداول

WP-Sweep

WP-Sweep-WordPress-Database-Plugin

افزونه ای بسیار محبوب با بیش از ۱۰ هزار نصب بر روی سایت های وردپرسی که میتواند قسمت های مختلف وردپرس را به یک باره sweep یا جارو کند. این افزونه نقد های بسیار مثبتی را نیز دریافت کرده است.

توسط گزینه ای که به قسمت تنظیمات سایت شما اضافه میشود شما میتوانید قسمت های مختلفی نظیر نوشته، دیدگاه ها، کاربران، تنظیمات و خودِ دیتابیس را جارو کنید.

از نقص های این افزونه میتوان به نبود قابلیت برنامه ریزی برای انجام خودکار بهینه سازی اشاره کرد .

WP-DBManager

WP-DBManager

افزونه ی بالایی و این افزونه توسط یک برنامه نویس ارائه شده اند اما با کارایی متفاوت! از قابلیت های این افزونه میتوان به :‌

 • بهینه سازی پایگاه داده
 • تعمیر جداول پایگاه داده
 • پشتیبان گیری از پایگاه داده و بازگردانی آن
 • حذف فایل های پشتیبان

این افزونه بر خلاف PW Sweep میتواند برنامه ریزی شود اما از آنجا که قابلیت حذف یک جدول و یا اجرای کوئری ها از داخل خود وردپرس را دارد، بهتر است با احتیاط بیشتری استفاده شود .

Simple Revisions Delete

Simple-revisions-delete

وقتی شما بخواهید دقیقا بر روی رونوشت های یک نوشته ی خاص کنترل داشته باشید و همین طور افزونه ای که استفاده میکنید بسیار سبک باشد ، Simple Revisions Delete بهترین انتخاب است. بعد از نصب افزونه، شما به برگه ای هدایت خواهید شد که میتوانید تمام رونوشت های یک نوشته ی خاص را حذف کنید.

اگر وردپرس شما تعداد زیادی نوشته ندارد، بهتر است استفاده از این افزونه را به زمانی دیگر موکول کنید .

UpdraftPlus Backup & Restoration

updraftplus

در نوشته های قبلی نیز به این افزونه برای بکاپ گیری کلی از سایت اشاره کردیم اما در این نوشته ، توجه ما بیشتر به سمت بکاپ گیری آن از پایگاه داده است. این افزونه قابلیت بکاپ گیری خودکار و دستی و ذخیره سازی فایل های بکاپ در سایت هایی مثل Amazon S3 ،‌ OneDrive و … را دارد . اگر برای وردپرس شما مشکلی بوجود آمد ، شما به سادگی میتواند با بازگردانی یک بکاپ از پایگاه داده آن را به حالت اول برگردانید.

 


امیر هستم و سه ساله با وردپرس کار میکنم، دانشجوی مهندسی نرم افزار و توسعه دهنده ی وب هستم. افتخار این رو دارم که در منطقه ی وردپرس، مطالبی رو برای کاربران معمولی و توسعه دهندگان وردپرس قرار بدم.

نمایش دیدگاه ها

× eight = fifty six