آموزش

راهنمای کامل پیوندهای یکتا در وردپرس


تا به حال به پیوندهای یکتا یا همان Permalink های سایت وردپرس خود توجه کرده اید؟‌ Permalink یا همان Permanent Link آدرس هایی برای برگه ها و نوشته های سایت وردپرس هستند که هیچ وقت تغییر نمیکنند. پیوندهای یکتای زیبا هم در جذب مخاطب تاثیر بسزایی دارد و هم در رتبه ی سایت شما در موتورهای جستجو. در این نوشته از منطقه وردپرس در مورد انواع پیوندهای یکتا با هم صحبت خواهیم کرد.

پیوندهای یکتا در وردپرس

سه نوع پیوندیکتا در وردپرس وجود دارد :‌

زشت یا Ugly

این گزینه ی پیشفرض وردپرس است که در آن پیوندیکتا با آی دی نوشته یا برگه مشخص میشود. برای مثال : http://www.example.com/?p=138 که این نوع از پیوندیکتا برای انسانها غیر قابل فهم است.

تقریبا زیبا یا Almost Pretty

این نوع از Permalink ها را PATHINFO نیز مینامند. این گزینه دارای نام فایل index.php و نام نوشته میباشد، اما هنوز پیچیدگی های زیادی دارد، مانند این آدرس: http://www.example.com/index.php/yyyy/mm/dd/post-name/

زیبا یا Pretty

اکثر سایت های وردپرس از این نوع پیوند یکتا استفاده میکنند و شما نیز باید بیشتر با آن آشنا باشید. در این نوع از آدرس ها،آدرس دامنه سایت به همراه یک رشته واضح برای نام نوشته و یا برگه مورد استفاده قرار میگیرد، برای مثال آدرس همین نوشته در وبسایت منطقه وردپرس به صورت زیر است: http://wpzone.ir/wordpress-permalinks

تغییر ساختار پیوندهای یکتا

با رفتن به بخش “تنظیمات >> پیوندهای یکتا” شما میتوانید از بین ساختارهای موجود، یکی را انتخاب کنید یا ساختار سفارشی خودتان را بسازید.

تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس

براس ساختن یک پیوند یکتای سفارشی،‌ شما میتوانید از چندین تگ استفاده کنید : %postname%, %post_id%, %category%, %year%, %monthnum%, %day% %author% .

قابل ذکر است که شما میتوانید بر اساس برچسب یا دسته بندی، پیوندیکتای متفاوتی داشته باشید که این امکان نیز در همان صفحه ی تنظیمات پیوندیکتا موجود است.

پیوندهای یکتای بهینه سازی شده

Permalink ها از لحاظ ایندکس شدن سایت شما در موتورهای جستجو بسیار مهم هستند، به طوریکه هر چقدر آدرس نوشته ی شما به زبان انسان نزدیک تر باشد، از جایگاه بالاتری برخوردار خواهد بود. به طور خلاصه پیوندهایی برای SEO مناسب ترند که :

  • کوتاه و زیر ۱۰۰ کاراکتر باشند.
  • کلمه هایی مرتبط با نوشته داشته باشند.
  • تگ های غیر ثابت نداشته باشند.
  • برای جداسازی کلمها از خط فاصله استفاده کنند و از به کار بردن کلماتی مثل “و”، “یا” ، “ولی” و …. اجتناب کنند.

 


امیر هستم و سه ساله با وردپرس کار میکنم، دانشجوی مهندسی نرم افزار و توسعه دهنده ی وب هستم. افتخار این رو دارم که در منطقه ی وردپرس، مطالبی رو برای کاربران معمولی و توسعه دهندگان وردپرس قرار بدم.

نمایش دیدگاه ها
در حال حاضر هیچ دیدگاهی وجود ندارد

− 1 = one